Program roku 2011

Promítání trailerů
Také zbožňujete trailery? Pojďte si námi zavzpomínat na staré (i nové) dobré filmy nebo se nechte inspirovat ke zhlédnutí toho, co jste ještě neviděli.

Muži v černém – fakta a fikce
Většina z nás zná komedii Muži v černém.   Pozorovatelé UFO často vypráví, že je navštívili tzv. muži v černém a že se je snažili přesvědčit, aby o tom co viděli pomlčeli. Albert K. Bender napsal o tomto zážitku knihu. Co vše se dozvídáme z reality a jak tento námět uchopil režisér Barry Sonnenfeld?

Filmové adaptace děl Stephana Kinga
Přednáška bude zaměřena na vybraná díla
nejprodávanějšího spisovatele současnosti, mistra hororu Stephena Kinga, a jejich filmové adaptace. Zajímat se budu nejvíce o to, do jaké míry se film drží knižní předlohy a nakolik se mu podařilo vystihnout atmosféru příběhu.

Okultní symboly ve filmu Upír z Noseferatu
Nosferatu - symfonie hrůzy, film Friedricha W. Murnaua z
roku 1922 je volnou adaptací Storkerova románu Drákula. Přednáška bude zaměřena na symboly, které ovládly nejen tento film, ale celé meziválečné Německo. Mnohé z těchto symbolů zůstali v umění aktuální dodnes.

Jak tvořit profesionální titulky
Přijďte se naučit, jak psát správně titulky. A pokud už píšete, pojďte si poslechnout pár tipů a triků k tomuto tématu a nasbírat další zkušenosti. Náš host Hedvika  Humlíčková má v tvorbě titulků dlouhodobou praxi a návštěvníkům vysvětlí, jak napsat dokonalé titulky po formální i obsahové stránce. Pokud budete mít k dispozici notebook, vezměte si ho s sebou, ovšem není to nutnost.

Deset nejlepších adaptací komiksu
Tento pořad Vám nabídne TOP10 nejlepších filmových adaptací komiksu, které zaručeně musíte zhlédnout. Přijďte vyjádřit svůj (ne)souhlas s mým výběrem.

Filmové adaptace děl Terryho Pratchetta
Přednáška bude orientována na spisovatele Terryho Pratchetta. Konkrétně se budeme zabývat filmovými adaptacemi čtyř jeho románů z mnohočetné zeměplošské série - Barvou kouzel, Otcem prasátek, Zaslanou poštou a Lehkým fantastičnem. Filmové verze porovnáme s knižními předlohami. Zaměříme se na archetypální symboliku nebo např. na intertextualitu, na kterou v knižních předlohách narazíme velmi často.

Deset nejlepších adaptací literatury
To nejlepší z filmových adaptací literatury. Pojďte se podívat na námi zvolenou desítku a vyjádřete svůj (ne)souhlas s naším výběrem.

Shakespearovy hry v režii K. Branagha
Filmové adaptace Shakespearových her v režii Kennetha Branagha! Mnoho režisérů se pokusilo převést nadčasová díla Williama Shakespeara na filmové plátno. V této přednášce zhodnotím, jak se to povedlo Kennethu Branaghovi, který zrežíroval jak některé Shakespearovy tragédie, tak komedie a historické hry

Kenneth Branagh - herec
Mnoho slavných režisérů se nám představilo i před kamerou a jedním z nich je i Kenneth Branagh. Objevil se ve svých adaptacích Shakespearových her. Do našeho povědomí se zřejmě nejvíce zapsal rolí profesora obrany proti černé magii Zlatoslava Lockharta. Kenneth Branagh propůjčil svůj hlas řadě dokumentů jako je Putování s dinosaury, Putování s pravěkými monstry nebo Goebbelsův pokus.

Kenneth Branagh a jeho Thor
Kenneth Branagh ve svém posledním snímku na Zem vypustil marvelovského superhrdinu Thora. Kým byl Thor v pohanské mytologii, kým byl v Marvelu a kým je ve filmu se dozvíte na této přednášce.

Zvučení a dabing
Náš host, Michal Kraus, se mnoho let pohybuje v prostředí televizních studií, kde zajišťuje ozvučení českých i dabovaných filmů a seriálů. V této dvouhodinovce se dozvíte o jeho profesních začátcích a potřebné zvukařské technice. Poskytne vám informace ze zákulisí televizního vysílání, uslyšíte zajímavosti o přípravě filmů a seriálů do vysílání a také se zmíní o televizním štábu.

Kenneth Branagh - režisér
V této přednášce vám opět představíme legendu filmového plátna Kennetha Branagha, tentokrát jako režiséra. Zrežírovat Shakespearovy hry se mu podařilo, jak si poradil s románem Mery Shelleyové a jaký smysl pro humor ukazuje ve svých komediích se dozvíte právě zde.

Promítání amatérských filmů
Zveme Vás na promítání filmů mladých talentů. Přijďte se podívat na jejich snímky a pobavit se o nich. V diskuzi je dále možno pokračovat na baru!

Filmové zpracování Letopisů Narnie
Přednáška se bude zabývat filmovými adaptacemi Letopisů Narnie. Hlavní důraz budu klást na symboly, které jsou v knize a zda je můžeme najít i ve filmu a v jaké podobě. Budu se zabývat hlavními body celého příběhu, především  rozporem mezi dvěma světy, na plynutí času způsob utváření postav příběhu. Vystihnu úlohu nadpřirozených bytostí a jevů a budu se zabývat poselstvím lva Aslana.

Umělá inteligence ve filmu
Vo filmoch sa umelá inteligencia predstavuje ako čip v hlave robota schopný rozhodovania. Prednáška bude pozostávať z úvodu do problematiky umelej inteligencie a  z ukážky, ako sa umelo inteligentný agent tvorí. Použijeme hru Unreal Tournament a vytvoríme si jednoduchého agenta schopného sa v tejto hre rozhodovať. Dále podiskutujeme, čo nás delí od skutočne inteligentnej umelej inteligencie.

Adaptace Endeho Nekonečného příběhu
Tato dnes již kultovní záležitost provázela naše dětství,
často aniž bychom věděli o knižní předloze. Zaměřím se na archetypální motivy celého příběhu, i na význam Orinu či nicoty. Všimnu si také hlavní postavy Bastiena a jeho dvojí proměny. Přesto, že film nám představuje pouze první třetinu knihy, stojí zpracování také za povšimnutí především v perfektním ztvárnění dvojího světa celého příběhu.

Filmové adaptace děl Neila Gaimana
Přednáška se bude týkat britského novináře a scénáristy Neila Gaimana, který se je držitelem desítek ocenění za literaturu a patří mezi současné autory komiksů, fantasy a sci-fi knih. Zaměříme se například na slavné filmové adaptace Gaimanových knih Hvězdný prach, Koralína či Nikdykde.